Meet the Team!

Staff list – 2018-2019

Mrs Heidi Elks:                                    Headteacher  
                                                           Year 2 class teacher

Mrs Davinia Gamble:                            Senior Teacher
                                                           Reception class teacher

Miss Victoria Allan:                             Year 1 class teacher

Mrs Rebecca Ryan:                              Year 2 class teacher

Mrs Debbie Shepherd:                         Teaching Assistant

Mrs Jill Langley:                                  Teaching Assistant

Mrs Gemma Rayson:                             School Business Officer
                                                           Clerk to Governors

Mrs Anne Pritchard:                           Senior Midday Supervisor

Miss Allison Kowolik:                           Midday Supervisor

Mrs Dawn Armson:                              Senior Dining Assistant

 

 

Newton Solney C of E Infant School Governors


Governors name

Position on Governing body

Chair of committee

Date of appointment

Term of office

End Date

Appointed by

Business and pecuniary interests

Attendance record over the last year
2017-2018

Mr Elwyn Rees-Jones

Chairman

 

Sept 2017

4 years

Aug 2021

Diocese

None

5/6

Mrs Heidi Elks

Headteacher

 

Sept 2010

 

 

Staff representative

None

6/6

Mrs Davinia Gamble

Teacher

Chair of Teaching & Learning

Sept 2010

 

 

Staff representative

None

6/6

Rev’d Martin Flowerdew

Ex-Officio Foundation

 

April 2012

 

 

Ex-Officio Foundation

None

0/6

Mrs Catherine Eastwood

Foundation

 

May 2013

4 years

May 2021

Diocese

None

5/6

Mrs Chris Freestone

Foundation

Chair of Resources

May 2013

4 years

May 2021

Diocese

None

6/6

Mrs Cathy Russell

Foundation

 

May 2015

4 years

May 2019

Diocese

None

5/6

Mrs Jane Thompson

Foundation

 

Sept 2012

4 years

Sept 2020

Diocese

None

6/6

Mrs Karen Wood

Parent

 

Nov 2015

4 years

Nov 2019

Parents

None

3/6

Mrs Mary Norman

Foundation

 

June 2016

4 years

June 2020

Diocese

None

4/6

Mrs Helen Stewart Parent   Sept 2017 4 years Sept 2021 Parent None 6/6

Mrs Gemma Rayson

Clerk

 

Sept 2017

 

 

Governors

None

6/6